WYCIECZKA

PIRACKI WYCIECZKA NA WYSPE KOUFONISSI

Nasz statek piracki „EUDOKIA” wypływa z bezwietrznego, małego portu Makris Gialos Ierapetra na rejs do Koufonisi. Makris Gialos jest piękną nadmorską miejscowością, która znajduje się 38 km na południe od Sitia i 25 km na wschód od Ierapetra w południowo-wschodniej części prefektury Lasiti. 

Ze względu na bezkresne piękno i zachowany ekosystem została włączona do europejskiego programu ochrony przyrody NATURA 2000. Jest to także Rezerwat Dzikich Zwierząt

CODZIENNE REJSY
Nasze rejsy odbywają się codziennie od maja do września.
Statek wypływa z portu o godz. 10:45 i powraca o godz. 17:15
 
CENY BILETÓW (bez posiłków)
•    Pasażerowie w wieku do 2 roku życia podróżują za darmo.  
•    Pasażerowie w wieku 3-12 lat płacą 12 €
•    Pasażerowie w wieku od 13 lat wzwyż płacą 25 €
 
Powyższe ceny biletów (bez posiłków), zawierają VAT (24%) i inne opłaty oraz pisemny przewodnik w Państwa języku.

 

KASY BILETOWE
Nasze kasy biletowe w Makri Gialo znajdują się na plaży, w odleglości 100 m. od naszego statku. Bilety na rejs można również kupić z naszych kasach biletowych w Ierapetra, które znajdują się:
1. Mic. Kothri 56
2. Mic. Kothri 95 & Markopoulou 91 
3. Kirva 25
4. Kirva 14
5. Plac Plastira 1
 
 
SPRZEDAŻ BILETÓW
Rezerwacji biletów na nasz rejs można dokonać
• Νa naszej stronie www.cretandailycruises.com a bilety mogą być odebrane w kasach biletowych w dniu podróży.
• We wszystkich biurach podróży współpracujących z naszym konsorcjum. Aby otrzymać bilety w dniu Państwa podróży, prosimy przedstawić rezerwację z biura podróży w kasie biletowej.
Bilety można również nabyć bez rezerwacji bezpośrednio w naszych kasach biletowych w dniu podróży (w zależności od dostępności), zapłata gotówką lub kartą kredytową.
 
 CO NALEŻY WIEDZIEĆ
• Cena biletu nie obejmuje obiadu na statku. Self Service - Bar  naszego statku jest czynny przez cały czas trwania rejsu i oferuje wybór posiłków, sałatkę, tosty, kanapki, napoje, ciasta, piwo, wino, lody, kawę, itp.)
• Przed zejściem ze statku na Koufonisi, można kupić w barach naszych statków butelkowaną wodę, napoje, przekąski, kawę, kanapki, artykuły plażowe, itp.
• W barze można również wypożyczyć parasol plażowy za 4 euro
• Za zakupy dokonywane na naszym statku można płacić kartą kredytową.
• Kapelusz, krem przeciwsłoneczny i wygodne buty są niezbędne przy wysokich temperaturach, szczególnie w miesiącach letnich.
• W porcie Makris Gialos znajduje się bezpłatny parking samochodowy.
• Tych, którzy szczęśliwe chwile swojego życia pragną przeżyć w wyjątkowy sposób, informujemy, że na naszych statkach w Chrisi oraz w Koufonisi organizujemy wyjątkowe i bajeczne śluby, chrzty oraz inne imprezy towarzyskie (Info Makris Gialos tel. 28430 51825, Ierapetra tel. 28420 20008 )  

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYCIECZKA

 

View the island on google map.

Wyspa Koufonissi lub wyspa Lefki znajduje się na Morzu Libijskim, w południowo-wschodniej części Krety, na południe od prefektury Lasithiou, w odległośći 3,5 mil morskich na południowy wschód od przylądka Goudouras i 10 mil morskich na południowy wschód od Makris Gialos. Jest to największy kompleks wysp i skalistych wysepek (Koufonisi, Makroulo, Strogilo, Trachila i Marmara) z oddzielną historią i środowiskiem. Jej długość wynosi około 6 km, szerokość 5,5 km, a obszar zajmuje 4,26 km2.

Nasz statek piracki „EVDOKIA”, o długości 26 m  zabierający na pokład 250 pasażerów, wypływa z Makrigialos w kierunku Koufonisi. Słuchająć przyjemnej muzyki wypływamy w turkusowe wody Morza Libijskiego i zarzucamy kotwicę w jednym punkcie trasy, aby mogli Państwo popływać w krystalicznie czystej wodzie.

Na otwartych pokładach statku oferowane są rozrywki dla dzieci prowadzone przez animaterów. Dzieci przeżyją wspaniałą przygodę piracką uczestnicząc w różnych zabawach, takich jak poszukiwanie zaginionego skarbu, zabawy z pistoletami wodnymi, malowanie twarzy i inne.

Self-service-Bar czynny jest przez cały czas trwania rejsu, dzięki czemu możecie Państwo spożyć smaczny posiłek z orzeźwiającą sałątką, z winem lub napojami bezalkoholowymi, kawą, lodami, itp.

Zbliżając się do wybrzeża wyspy podziwiamy liczne zagłębienia, jaskinie i piękne zatoki wyrzeźbione przez morze w jej miękkich skałach.

Wyspa jest otoczona 36. pięknymi plażami z drobnym, białym i złotym piaskiem oraz czystymi, turkusowozielonymi wodami. Niektóre z nich, jak Asproulos, Chiliaderfia, Faros i Anemertia obok rzymskiego teatru, przypuszczalnie mogłyby należeć do najlepszych plaż w Europie. Przed wielu laty w Chiliaderfia zakotwiczył na tydzień angielski jacht z księciem Anglii Karolem i księżną Dianą na pokładzie.

Statek kotwiczy przy wybranej plaży na wyspie, w zależności od warunków pogodowych, i następuje zejście ze statku z przesiadką na łódź.

Porastająca wyspę roślinność jest niska, krzewiasta i stepowa z rzadkimi gatunkami dla obszaru Grecji i Krety. Jeśli chcą Państwo spacerować, należy pamiętać, że wyspa nie we wszystkich miejscach jest dostępna, a dobrze byłoby nałożyć buty sportowe, kapelusz i być zaopatzonym w krem przeciwsłoneczny.

Koufonissi jest bardzo ważnym miejscem odpoczynku i karmienia dla kilkudziesięciu gatunków ptaków wędrownych. Z rozmnażanych gatunków oprócz pospolitej mewy srebrzystej można dostrzec różne ptaki morskie i drapieżniki. Z pozostałych zwierząt wyróżnia się murówka egejska, która wygrzewa się na białych skałach.

Dzisiejszą nazwę „Koufonissi” [dziurawa wyspa] zawdzięcza licznym zagłębieniom i jaskiniom utworzonym przez morze i deszcz rzeźbiące miękkie skały. Podczas Państwa pobytu można będzie podziwiać piękno białych skał w sąsiedztwie błękitnej barwy Morza Libijskiego oraz cieszyć się spokojem natury, pływając w lazurowych wodach. Z powodu zmieniających się krajobrazów oko utrzymuje się w stałej czujności, a wzrok przenosi się ze stromych skalistych wybrzeży na jaskinie w białożółtawych skałach i na zmieniające się wydmy.

Wyspa dzisiaj jest niezamieszkana, ale znajduje się na niej wiele pozostałości po działalności człowieka, począwszy od wczesnych czasów minojskich, aż do okresu post-bizantyjskiego. Miejscowi z chęcią nazywają Koufonisi Dilos Krety z powodu ważnych znalezisk archeologicznych. Pośród innych znajduje się tam kamienny teatr, najdalej na południu położony starożytny teatr Europy, posiadający 1000 miejsc, oraz ważna osada, splądrowane i zniszczone w starożytności. Odnaleziono również dużą willę, z której przetrwało osiem (8) pomieszczeń i inny dom w osadzie z 16. pokojami. Chyba najważniejszym ze wszystkich budynków jest budynek rzymskich łaźni publicznych, które były używane od I do IV wieku naszej ery, z widocznymi fragmentami luksusowych wnętrz. Archeologicznych tymczasowo niedostępne dla odwiedzających.

W starożytności był to ważny punkt wydobycia gąbki i przetwarzania porfir, znanych ślimaków, z których czerpano pożądany w  starożytności i w bizancjum purpurowy barwnik. Wyspa miała strategiczne znaczenie ze względu na położenie i zdobywana była prze mieszkańców Itanos i Ierapetra. Ostatecznie zdobył ją Itanos. Dodatkowo w południowej części wyspy odnaleziono świątynię, która bez konserwacji zachowała się przez tysiące lat, aż do roku 1920, w którym została całkowicie zniszczona przy budowie współczesnej latarni morskiej. Odnaleziono wiele dużych fragmentów monumentu świątyni i wiele mniejszych, które zostały zamurowane w latarnię.

W początkach bizancjum wyspa była miejscem odosobnienia mnichów, którzy rzeźbili figury świętych i inskrypcje w języku łacińskim w jaskiniach położonych na zachodnim wybrzeżu. Wreszcie, w północnej części wyspy, znajduje się piękny kościół świętego Mikołaja, patrona okolicznych żeglarzy.


 

Dziś wyspa jest schronieniem dla rybaków przed silnymi wiatrami i wzburzeniem Morza Libijskiego.

W ostatnich latach zostało dostrzeżone i przebadane bogactwo historii i środowiska wyspy. Ta wiedza i piękno wyspy oferowane są dziś turystom jako dar, który wymaga szacunku i ochrony.

Zabrania się więc:

Jakiejkolwiek formy zanieczyszczania

Zbierania kamyków, skamieniałości, muszli, starożytnych artefaktów, roślin

Chwytania zwierząt

Rozpalania ognia

Jakiegokolwiek działania wymierzonego przeciwko ochronie ekosystemu i terenów archeologicznych

Cieszcie się Państwo doświadczeniem odkrywania tego wspaniałego raju...

Przed zejściem ze statku w Koufonisi, proszę uzyskać informacje dotyczące dokładna godzina wypłynięcia statku.

Wrócić na statek można w dowolnym momencie, ale najpóźniej na dziesięć minut (10') przed jego wypłynięciem.

Miłej podróży i dobrej zabawy!