WYCIECZKA

REJS Z MAKRIS GIALO NA WYSPĘ KOUFONISI

Nasz statek piracki "ARISTOVOULOSwypływa z bezwietrznego, małego portu Makris Gialos Ierapetra na rejs do Koufonisi. Makris Gialos jest piękną nadmorską miejscowością, która znajduje się 38 km na południe od Sitia i 25 km na wschód od Ierapetra w południowo-wschodniej części prefektury Lasiti. 
 

Ze względu na bezkresne piękno i zachowany ekosystem została włączona do europejskiego programu ochrony przyrody NATURA 2000. Jest to także Rezerwat Dzikich Zwierząt. Ze względu na zachowanie jej naturalnego środowiska na wyspie nie ma dróg, co może być utrudnione dla osób mających problemy z poruszaniem się.

CODZIENNE REJSY

Nasze rejsy odbywają się codziennie od maja do września.
Statek wypływa z portu o godz. 11:00 i powraca o godz. 17:15.
Informacji udzielają nasze biura (Makris Gialos Tel: +30 28430 51825, Ε-mail: info@koufonisidailycruises.com, Siedziba w Kissamos Tel: +30 28220 22888/24344, info@cretandailycruises.com).
 

Naszym priorytetem jest oferowanie wspaniałych przeżyć wakacyjnych w ziemskich rajach. Prosimy o poinformowanie przed rejsem o pogodzie.

Uwaga: Informujemy, że przez kilka dni nie możemy wyokrętować pasażerów łodzią na wyspie. W tym czasie nasz statek będzie zbliżał się do brzegu na niewielką odległość, aby ułatwić dojazd pasażerom, którzy chcą dopłynąć na wyspę pływając.

 
CENY BILETÓW (bez posiłków)
•    Pasażerowie w wieku do 2 roku życia podróżują za darmo.  
•    Pasażerowie w wieku 3-12 lat płacą 13 €
•    Pasażerowie w wieku od 13 lat wzwyż płacą 27 €
 
Powyższe ceny biletów (bez posiłków), zawierają VAT i inne opłaty oraz pisemny przewodnik w Państwa języku. 

Zarezerwuj rejs szybko i łatwo za pośrednictwem naszej strony internetowej www.cretandailycruises.com (link: https://booking.cretandailycruises.com)
otrzymaj bilety e-mailem na dzień przed wyjazdem

Bilety można również kupić:

  • Z naszego biura w Makris Gialos znajdującego się w porcie w odległości 100 m. z naszego statku.
  • Ze wszystkich biur turystycznych współpracujących z naszym Konsorcjum. W dniu wyjazdu zgłoś rezerwację do naszych kas biletowych, a my wydamy Ci bilety.
  • Z naszych biur w Ierapetra znajdują się:
1. Siedziba: Mich. Kothri 46 i Markopoulou 91 (obok hotelu EL GRECO)
2. Kyrva 25 (obok pizzerii LA STRADA)
3. Kyrva 14 (naprzeciwko stacji TAXI)
4. Nikolaou Vasarmidis & Stratigou Samuel (naprzeciwko I Szkoły Podstawowej w Ierapetra)
5. Droga krajowa Agios Nikolaos-Ierapetra (7 km przed Ierapetra, stacja benzynowa ECO)
 
 
 CO NALEŻY WIEDZIEĆ
  • Na wyspie nie ma dróg ani sklepów (restauracji, jadalni itp.). Samoobsługowy bar restauracyjny na statku jest otwarty przez cały rejs, dzięki czemu można delektować się wyśmienitym posiłkiem (danie główne, sałatki, wino, przekąski, kawa, napoje bezalkoholowe, lody, itp.).​
  • Informujemy, że przez kilka dni nie możemy wyokrętować pasażerów łodzią na wyspie. W tym czasie nasz statek będzie zbliżał się do brzegu na niewielką odległość, aby ułatwić dojazd pasażerom, którzy chcą dopłynąć na wyspę pływając.
  • Za zakupy dokonywane na naszym statku można płacić kartą kredytową.
  • Kapelusz, krem przeciwsłoneczny i wygodne buty są niezbędne przy wysokich temperaturach, szczególnie w miesiącach letnich.
  • W porcie Makris Gialos znajduje się bezpłatny parking samochodowy.
  • Tych, którzy szczęśliwe chwile swojego życia pragną przeżyć w wyjątkowy sposób, informujemy, że na naszych statkach w Chrisi oraz w Koufonisi organizujemy wyjątkowe i bajeczne śluby, chrzty oraz inne imprezy towarzyskie (Info Makris Gialos tel. 28430 51825, Ierapetra tel. 28420 20008 )  

 

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYCIECZKA

 

View the island on google map.

Wyspa Koufonissi lub wyspa Lefki znajduje się na Morzu Libijskim, w południowo-wschodniej części Krety, na południe od prefektury Lasithiou, w odległośći 3,5 mil morskich na południowy wschód od przylądka Goudouras i 10 mil morskich na południowy wschód od Makris Gialos. Jest to największy kompleks wysp i skalistych wysepek (Koufonisi, Makroulo, Strogilo, Trachila i Marmara) z oddzielną historią i środowiskiem. Jej długość wynosi około 6 km, szerokość 5,5 km, a obszar zajmuje 4,26 km2.

Nasz statek "ARISTOVOULOS”, o długości 27 m  zabierający na pokład 250 pasażerów, wypływa z Makrigialos w kierunku Koufonisi. Słuchająć przyjemnej muzyki wypływamy w turkusowe wody Morza Libijskiego i zarzucamy kotwicę w jednym punkcie trasy, aby mogli Państwo popływać w krystalicznie czystej wodzie.

Na otwartych pokładach statku oferowane są rozrywki dla dzieci prowadzone przez animaterów. Dzieci przeżyją wspaniałą przygodę piracką uczestnicząc w różnych zabawach, takich jak poszukiwanie zaginionego skarbu, zabawy z pistoletami wodnymi, malowanie twarzy i inne. Na wyspie nie ma dróg ani sklepów (restauracji, jadalni itp.). Samoobsługowy bar restauracyjny na statku jest otwarty przez cały rejs, dzięki czemu można delektować się wyśmienitym posiłkiem (danie główne, sałatki, wino, przekąski, kawa, napoje bezalkoholowe, lody, lody itp.). Możesz również wziąć posiłek w pakiecie na pobyt na wyspie. W barze można również wypożyczyć parasol plażowy za 4 euro

Zbliżając się do wybrzeża wyspy podziwiamy liczne zagłębienia, jaskinie i piękne zatoki wyrzeźbione przez morze w jej miękkich skałach.

Wyspa jest otoczona 36. pięknymi plażami z drobnym, białym i złotym piaskiem oraz czystymi, turkusowozielonymi wodami. Niektóre z nich, jak Asproulos, Chiliaderfia, Faros i Anemertia obok rzymskiego teatru, przypuszczalnie mogłyby należeć do najlepszych plaż w Europie. Przed wielu laty w Chiliaderfia zakotwiczył na tydzień angielski jacht z księciem Anglii Karolem i księżną Dianą na pokładzie.

Statek kotwiczy przy wybranej plaży na wyspie, w zależności od warunków pogodowych, i następuje zejście ze statku z przesiadką na łódź.

 Informujemy, że przez kilka dni nie możemy wyokrętować pasażerów łodzią na wyspie. W tym czasie nasz statek będzie zbliżał się do brzegu na niewielką odległość, aby ułatwić dojazd pasażerom, którzy chcą dopłynąć na wyspę pływając.

Porastająca wyspę roślinność jest niska, krzewiasta i stepowa z rzadkimi gatunkami dla obszaru Grecji i Krety. Jeśli chcą Państwo spacerować, należy pamiętać, że wyspa nie we wszystkich miejscach jest dostępna, a dobrze byłoby nałożyć buty sportowe, kapelusz i być zaopatzonym w krem przeciwsłoneczny.

Koufonissi jest bardzo ważnym miejscem odpoczynku i karmienia dla kilkudziesięciu gatunków ptaków wędrownych. Z rozmnażanych gatunków oprócz pospolitej mewy srebrzystej można dostrzec różne ptaki morskie i drapieżniki. Z pozostałych zwierząt wyróżnia się murówka egejska, która wygrzewa się na białych skałach.

Dzisiejszą nazwę „Koufonissi” [dziurawa wyspa] zawdzięcza licznym zagłębieniom i jaskiniom utworzonym przez morze i deszcz rzeźbiące miękkie skały. Podczas Państwa pobytu można będzie podziwiać piękno białych skał w sąsiedztwie błękitnej barwy Morza Libijskiego oraz cieszyć się spokojem natury, pływając w lazurowych wodach. Z powodu zmieniających się krajobrazów oko utrzymuje się w stałej czujności, a wzrok przenosi się ze stromych skalistych wybrzeży na jaskinie w białożółtawych skałach i na zmieniające się wydmy.

Wyspa dzisiaj jest niezamieszkana, ale znajduje się na niej wiele pozostałości po działalności człowieka, począwszy od wczesnych czasów minojskich, aż do okresu post-bizantyjskiego. Miejscowi z chęcią nazywają Koufonisi Dilos Krety z powodu ważnych znalezisk archeologicznych. Pośród innych znajduje się tam kamienny teatr, najdalej na południu położony starożytny teatr Europy, posiadający 1000 miejsc, oraz ważna osada, splądrowane i zniszczone w starożytności. Odnaleziono również dużą willę, z której przetrwało osiem (8) pomieszczeń i inny dom w osadzie z 16. pokojami. Chyba najważniejszym ze wszystkich budynków jest budynek rzymskich łaźni publicznych, które były używane od I do IV wieku naszej ery, z widocznymi fragmentami luksusowych wnętrz. Archeologicznych tymczasowo niedostępne dla odwiedzających.

W starożytności był to ważny punkt wydobycia gąbki i przetwarzania porfir, znanych ślimaków, z których czerpano pożądany w  starożytności i w bizancjum purpurowy barwnik. Wyspa miała strategiczne znaczenie ze względu na położenie i zdobywana była prze mieszkańców Itanos i Ierapetra. Ostatecznie zdobył ją Itanos. Dodatkowo w południowej części wyspy odnaleziono świątynię, która bez konserwacji zachowała się przez tysiące lat, aż do roku 1920, w którym została całkowicie zniszczona przy budowie współczesnej latarni morskiej. Odnaleziono wiele dużych fragmentów monumentu świątyni i wiele mniejszych, które zostały zamurowane w latarnię.

W początkach bizancjum wyspa była miejscem odosobnienia mnichów, którzy rzeźbili figury świętych i inskrypcje w języku łacińskim w jaskiniach położonych na zachodnim wybrzeżu. Wreszcie, w północnej części wyspy, znajduje się piękny kościół świętego Mikołaja, patrona okolicznych żeglarzy.


 

Dziś wyspa jest schronieniem dla rybaków przed silnymi wiatrami i wzburzeniem Morza Libijskiego.

W ostatnich latach zostało dostrzeżone i przebadane bogactwo historii i środowiska wyspy. Ta wiedza i piękno wyspy oferowane są dziś turystom jako dar, który wymaga szacunku i ochrony.

Zabrania się więc:

Jakiejkolwiek formy zanieczyszczania
Przemieszczania się zwiedzających poza wyznaczonymi ścieżkami i plażami
Zbierania kamyków, skamieniałości, muszli, starożytnych artefaktów,
Zbierania roślin i zwierząt
Kempingowania w nieprzeznaczonych do tego miejscach
Rozpalania ognia
Palenia papierosów w zaroślach i na obszerze zalesionym

Cieszcie się Państwo doświadczeniem odkrywania tego wspaniałego raju...

Przed zejściem ze statku w Koufonisi, proszę uzyskać informacje dotyczące dokładna godzina wypłynięcia statku.

Wrócić na statek można w dowolnym momencie, ale najpóźniej na dziesięć minut (10') przed jego wypłynięciem.

Miłej podróży i dobrej zabawy!