NIKOLIS TSEGAS

LEGENDARNY POETA GRAMVOUSY

NIKOLIS TSEGAS

Ta jedna z najpopularniejszych tradycyjnych pieśni kreteńskich. Napisał ją Kostas Mountakis.  (Można jej posłuchać na Youtube) Jest ona poświęcona pamięci Nikolisa Tsengasa, który urodził się w 1900 roku w Kissamos. Był prostym człowiekiem, analfabetą i biednym rybakiem, który kochał Gramvousę i wyrażał swoje uczucia poprzez swoje piosenki. On był jej największym poetą. Utalentowany samouk i kompozytor ludowy, który stał się legendą, podobnie jak sama Gramvousa. Był najlepszym kompozytorem, a jego mantinades (krótkie wiersze z Krety śpiewane w rytm muzyki towarzyszącej) są nadal popularne. Nazwał swoją muzykę Syrtos i swoje wiersze "Grabousiana" na cześć Gramvousy. Poruszał codzienne problemy z filozoficznej perspektywy, opłakiwał swoją nędzę, zachwycał się ciekawymi rzeczami na świecie i zawsze cieszył się życiem. Nie umiał grać na żadnym instrumencie, nie uczył się muzyki i nie chodził do szkoły artystycznej. Ale miał wyjątkowy talent: potrafił komponować muzykę tylko z samego gwizdania.

Życie największego wielbiciela Gramvousy zakończyło się tragicznie. Utonął w jej błękitnych wodach strasznego dnia dla Krety. Nikolis Tsengas był rybakiem i 7 grudnia 1966 roku jego łódź "Kyriakos" wpadła w szalejącą burzę niedaleko Gramvousy. W tym samym momencie prom "Irakleio" utonął w pobliżu Falkonera w środkowej części Morza Egejskiego, powodując śmierć 250 Kreteńczyków.

Nikolis Tsegas zmarł w miejscu, które kochał bardziej niż cokolwiek innego na świecie. Jego żona Maria, która była z nim na łodzi, nie mogła go uratować. Nie wiedząc jak wyłączyć silnik pływała samotna i bezradna na statku przez dwa dni i dwie noce. Gdy burza się skończyła, rybacy z Kasteli wyruszyli jej na pomoc. Ciało Tsegasa znaleziono na skałach Gramvousy kilka dni później.  Stał się legendą, podobnie jak wyspa, którą kochał tak bardzo.

Dzisiaj odwiedzający Gramvousę ciągle się zastanawiają, jak jedna osoba mogła związać swoje nazwisko z całą wyspą. Jednak Tsegas stał się częścią historii i pozostał w sercach wszystkich, którzy go znali, ale także przyszłych pokoleń. Był wspaniałą osobą z prawdziwą kreteńską duszą!

Co roku w ostatnią sobotę lipca, nasza firma organizuje wycieczkę wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Kissamos o nazwie "Grabousa", w ramach obchodów "Grabousia". Nasze statki zabierają uczestników do Gramvousa i Balos (Tigani). Tam na zamku Gramvousa odbywa się ceremonia z mową i śpiewem religijnym upamiętniająca tych, którzy zginęli w czasie rewolucji. To samo powtarza się w Balos, gdzie Stowarzyszenie to w 1997 roku umieściło tablicę pamiątkową. W drodze z Gramvousa do Balos pasażerowie rzucają wianki w miejscu, gdzie utopił się Nikolis Tsegas. Odbywa się to przy akompaniamencie skrzypków, lutni, śpiewie ze łzami w oczach mantinada "Stis Grabousas t 'Akrotiri" (Na Przylądku Gramvousa). W ten sposób żegnają oni po raz kolejny legendarnego poetę Gramvousy ...

Nasz drogi Nikolisie Tsegasie, ty i twoje mantinades pozostają w naszym sercu i zawsze śpiewamy je wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Stałeś się legendą wraz z Gramvousą!

NIKOLIS TSEGAS
NIKOLIS TSEGAS