WYCIECZKA

CAŁODZIENNY WYCIECZKA DO GRAMVOUSA I NA BALOS

 
Na wyspę Gramvousa oraz na lagunę Balos odpływają nasze statki z portu Kissamos (Kavonisi).
Kissamos lub Kastelli Kissamos to małe malownicze miasteczko na północno-zachodnim krańcu Krety,   43 km od Chania. (www.kissamos.gr)
Gramvousa i Balos to biotopy, obszary o szczególnym pięknie naturalnym objęte europejskim programem ΝΑΤURΑ 2000!
 
CODZIENNE KURSY
Nasze rejsy odbywają się codziennie od końca kwietnia - początku maja aż do października (w zależności od pogody) naszymi statkami: „GRAMVOUSA”, „GRAMVOUSA EXPRESS”, "BALOS" oraz „SPIRIT OF ATHOS”.
 
Orientacyjny harmonogram:
Odjazd o godz. 10:20 - powrót do portu o godz. 17:45
Odjazd o godz. 10:40 - powrót do portu o godz. 18:00
Odjazd o godz. 12:30 - powrót do portu o godz. 19:30 (w szczycie sezonu)
Mają miejsce również pozaplanowe kursy.
Uwaga: Harmonogram zmienia się w zależności od sezonu.
Proszę uzyskać informacje z naszych kas biletowych dotyczące dokładnego czasu wyjścia i przybycia do portu
(w celu uzyskania informacji prosimy dzwonić pod numer +30 28220 22888 lub +30 28220 83310, e-mail: info@cretandailycruises.com).
 
CENY BILETÓW (bez posiłków)
• Pasażerowie w wieku do 2 roku życia podróżują za darmo.
• Pasażerowie w wieku od 3 do 12 lat płacą 13 €
• Pasażerowie w wieku od 13 lat wzwyż płacą 27 €
 
Powyższe ceny biletów (bez posiłków), zawierają VAT (24%) i inne opłaty oraz pisemny przewodnik w Państwa języku.
 
Specjalna zniżka: w przypadku powyższych cen obowiązuje 20% zniżki na każdą rezerwację dokonaną do 30.06.2020.
 
Gmina Kissamos przy wystawieniu biletu pobiera opłatę administracyjną w wysokości 1 € (zaplacono gotowka) od pasażerów w wieku powyżej 13 lat, którzy odwiedzają lagunę Balos.
 
SPRZEDAŻ BILETÓW
Nasze kasy biletowe znajdują się:
1. W naszej siedzibie mieszczącej się 1 km od placu Kissamos, przy głównej alei (Iroon Polytechniou 226) prowadzącej do portu (wolne miejsca parkingowe), telefon +30 28220 22888
 

2. Ponadto, w porcie Kissamos (Kavonisi), przed naszymi statkami, telefony 28220 24344/83311 (bezpłatny parking)

Rezerwacji biletów na nasze rejsy można dokonać:
•  na naszej stronie www.cretandailycruises.com, a bilety mogą być odebrane w kasach biletowych w dniu podróży.
• we wszystkich biurach podrózy współpracujących z naszym konsorcjum. Aby otrzymać bilety w dniu Państwa podróży, prosimy przedstawić rezerwację z biura podróży w kasie biletowej.
Bilety można również nabyć bez rezerwacji bezpośrednio w naszych kasach biletowych w dniu podróży (w zależności od dostępności), zapłata gotówką lub kartą kredytową.
 
 CO NALEŻY WIEDZIEĆ
• Cena biletu nie obejmuje obiadu na statku. Self Service - Bar na naszych statkach jest czynny przez cały czas trwania rejsu i oferuje tradycyjne dania kuchni kreteńskiej oraz inne potrawy (souvlaki szaszłyk, kurczak z ziemniakami, stek z pieczonymi ziemniakami, potrawy faszerowane, sałatka grecka, pizza, tosty, kanapki, napoje, desery, piwo, wino, lody, kawę, itp.)
• Przed zejściem ze statku na Gramvousa i Balos, można kupić w barach naszych statków butelkowaną wodę, napoje, przekąski, kawę, kanapki, artykuły plażowe, itp. Można również wypożyczyć parasol plażowy za 4 euro dziennie.
• W naszych kasach biletowych można kupić bilet przy użyciu karty kredytowej. Można również płacić kartą kredytową za zakupy dokonywane na naszych statkach.
• Kapelusz, krem przeciwsłoneczny i wygodne buty są niezbędne przy wysokich temperaturach, szczególnie w miesiącach letnich.
• W porcie Kissamos znajduje się bezpłatny parking samochodowy.
• Tych, którzy szczęśliwe chwile swojego życia pragną przeżyć w wyjątkowy sposób, informujemy, że na naszych statkach w Souda oraz w Kissamos organizujemy wyjątkowe i bajeczne śluby, chrzty oraz inne imprezy towarzyskie (Info tel. 28220 22888)

SZCZEGÓŁOWY OPIS WYCIECZKA

Dostępne są poniższe rejsy:

A. Wycieczka do portu Kissamos

Wypływamy z portu Kissamos i słuchając przyjemnej muzyki płyniemy przez około godzinę przez piękną zatokę, w której można podziwiać imponujące krajobrazy składające się ze skał i zboczy, ogromne, błękitne morze i ukryte plaże.

Będzie można również podziwiać ogromną jaskinię, o której twierdzi się, że była starożytną stocznią (Tarsanas). Pod koniec zatoki można zaobserwować imponujące zjawisko geologiczne polegające na tym, że Kreta z biegiem czasu podnosi się od strony zachodniej, a zatapia się od strony wschodniej. Zjawisko to jest spowodowane przez przesunięcie części afrykańskiej płyty tektonicznej pod płytę euroazjatycką. Starożytną linię brzegową można odróżnić do dzisiaj jako czarny ślad wzdłuż skalistego wybrzeża.

Dopływając do końca zatoki statek płynie pomiędzy wyspą Agria Gramvousa i przylądkiem Vouksa (Tripiti). Już w tym momencie można podziwiać niesamowity krajobraz zdominowany w tle przez Valenti, Pontikonisi, lagunę Balos i Imeri Gramvousa. Nasz statek zacumuje za około 20 minut w Gramvousa lub w lagunie Balos (w zależności od Państwa trasy).

Self-service-Bar czynny jest przez cały czas trwania rejsu, dzięki czemu możecie Państwo spożyć smaczny posiłek z orzeźwiającą sałątką, z winem lub, napojami bezalkoholowymi, kawą, lodami, itp.

B. Wycieczka na wyspę piratów,

Imeri Gramvousa

Statek przybywa do małego portu w Gramvousa, gdzie pozostanie przez około dwie godziny.

Położenie Gramvousa, kreteńska natura, legendy oraz bieg lat i upływ czasu przyczyniły się do stworzenia magicznej aury.

Przepiękne są krajobrazy, jak również plaża wyspy z samotnym, uroczym wrakiem.

W najwyższym miejscu wyspy, na szczycie stromej skały, na wysokości 137 m, znajduje się słynny zamek Gramvousa, zbudowany przez Wenecjan w 1579 roku. Zamek ten odegrał ważną rolę w historii regionu. Panoramiczny widok, efektowność i legenda o ukrytym skarbie piratów zachęca do odwiedzenia zamku, pieszo idzie się przez około dwadziescia minut (wymagane jest wygodne obuwie).

Można również popływać w morzu w okolicy kościółka AG. Apostolon lub pozostać na pokładzie dla relaksu. 

W obszarze Gramvousa zarejestrowano do dziś około 400 gatunków roślin. Szczególne znaczenie mają trzy gatunki roślin, które rosną tylko w tym regionie: pewien rodzaj stokrotki, dzika cebula i lepnica. Zarejstrowano również 98 gatunków ptaków. Liczba ta jest znacznie wyższa w okresie migracji, ponieważ obszar ten jest jedną z dróg wędrówek ptaków do i z Morza Śródziemnego.

Po dwóch godzinach pobytu w Gramvousa statek wypłynie do laguny Balos, gdzie dopłynie po ok. dwudziestu (20) minutach.

 

C. Wycieczka na lagunę Balos

Balos znajduje się na liście najlepszych plaż na świecie. Ta egzotyczna laguna - plaża, która jest rzadkim zabytkiem przyrody, rozciąga się pomiędzy półwyspem Gramvousa i przylądkiem Tigani.

Bez względu na to, jaką masę pozytywnych opinii Państwo o Balos przeczytacie, ile imponujących zdjęć obejrzycie, nic nie zastąpi uczucia, które przeżywa się, kiedy się tam dotrze!

Gdy po kąpieli w ciepłej, płytkiej, szmaragdowej wodzie będziecie Państwo odpoczywali na przepięknej, rozległej, piaszczystej plaży z różowym odcieniem powstałym od niezliczonej ilości rozbitych muszli, gdy będą Państwo podziwiali naturalne piękno krajobrazu, skał i zboczy wznoszących się ponad głową!

Na piaszczystej plaży Balos rośnie szczególny rodzaj roślinności. Krzewy takie jak wrzos, jałowiec, tymianek, pistacja imponują kształtami i wzorami, nabytymi w trakcie prób uporania się z trudnimi warunkami środowiskowymi regionu, takimi jak silne północne wiatry i naturalna zmienność wydm.

W okresach migracji spotkać tu można wiele gatunków ptaków, a mięczaki morskie z laguny nie występują nigdzie indziej na Krecie w takim składzie i ilości.

Pobyt w tym egzotycznym miejscu zajmie około trzech godzin.Ze względu na bezkresne piękno i zachowany ekosystem zarówno Gramvousa jak i Balos zostały włączone do europejskiego programu ochrony przyrody NATURA 2000.

Do ochrony środowiska naturalnego poza moralnym obowiązkiem, zobowiązuje nas również nałożony ściśły krajowy i europejski systemem ochrony.

Zabrania się więc:

Jakiejkolwiek formy zanieczyszczania

Zbierania kamyków, skamieniałości, muszli, starożytnych artefaktów, roślin i chwytania zwierząt

Kempingowania w nieprzeznaczonych do tego miejscach

Rozpalania ognia i palenia papierosów w zaroślach i na obszarze zalesionym

Jakiegokolwiek działania wymierzonego przeciwko ochronie ekosystemu i terenów archeologicznych.

Przed zejściem ze statku na Gramvousa i Balos, proszę uzyskać informacje dotyczące dokładna godzina wypłynięcia statku.

Zarówno w Gramvousa jak i w Balos można wrócić na statek w dowolnym momencie, ale najpóźniej na dziesięć minut (10') przed wypłynięciem.

Miłej podróży i dobrej zabawy!