FLORA

Flora

Podsumowanie roślinności na Granvousa i Balos

W obszarze Gramvousy jest około 400 zarejestrowanych gatunków roślin, w tym 26 endemicznych na Krecie. Cztery z nich znajdują się na Czerwonej Liście Roślin Zagrożonych w Grecji i 25 są chronione przez ustawodawstwo greckie, jak i europejskie. Na półwyspie Gramvousa roślinność jest uważana za monotonną i obszar ten jest zdominowany przez typowe śródziemnomorskie gatunki krzewów, takie jak tymianek, Sarcopoterium spinosum (Coridothymus capitatus), Calicotome villosa i ladania (Cistus creticus). Możemy również znaleźć krzewy typów drzewa mastyksowego (Pistacja lentiscus) i chleba świętojańskiego (Ceratonia siliqua).

Na stromych skalistych brzegach i rozproszonych klifach półwyspu Gramvousa znajdziemy innego rodzaju roślinność. Znajdziemy tu wiele rzadkich i endemicznych gatunków, takich jak Inula Candida, srebrzystą Centaurea argentea, Scrophularia heterophylla, heban kreteński (Ebenus cretica) i gatunki chronione, takie jak tulipan (Tulipa saxatilis subsp saxatilis), kreteńskiej dittany (Origanum Dictamnus) i rodzaj dzikiej cebuli (Alliym circinatum).

Na wyspach Imeri i Agria Gramvousa są odpowiednio 173 i 119 odnotowane gatunki roślin. Wśród nich jest gatunek występujący tylko na tych wysepkach: rodzaj stokrotki, która kwitnie na wiosnę zwanej Anthemis glaberrima. Ona wraz z lilią występującą na Imeri Gramvousa o nazwie Androcymbium rechingeri, są chronione przez ustawodawstwo greckie, jak i europejskie.

   

Na piaszczystej plaży Balos znajdziemy inny typ roślinności. Interesujące są imponujące formy i kształty krzewów takich jak Erica manipuliflora, Janowiec acanthoclada, tymianek (Coridothymus capitatus) i Pistacia lentiscus, które powstają w wyniku podejmowanych prób radzenia sobie z trudnymi warunkami ekologicznymi w okolicy, takich jak silny północny wiatry i naturalna niestabilność wydm. Tutaj znajdziemy typowe gatunki roślin wiatropylnych takich jak Medicago marina, małe marchewki (Pseudorlaya pumila), Hyoseris lucida, daffodill morski (Pancratium maritimum), Beachgrass (Piaskownica zwyczajna) i chronionego Centaurea pumilio. Wszystkie z nich pomagają utrzymać kształt wydm.

W szerszym obszarze podwodnym na głębokościach, na które dociera słońce, są formacje lub "łąki" trawy morskiej Posidonia oceanica, która jest gatunkiem endemicznym Morza Śródziemnego. Istnienie Posidonia oceanica wskazuje czystość wody i stanowi schronienie dla wielu gatunków ryb.

Flora
Flora