WYCIECZKA

ZATOKA SOUDA


(MARATHI, PRZYLĄDEK DREPANO - JASKINIE, ALMYRIDA)

Zatoka Souda to szczególnie malowniczy i piękny, naturalny obszar chroniony, mieszczący port, który na przestrzeni wieków miał strategiczne znaczenie.


Nasza statek „GRAMVOUSA EXPRESS” kursuje niemal codziennie (od maja do października), wypływając o godz. 10:45 z głównego portu w Soudzie i powraca do tego samego portu o godz. 15:45.

Płynąc po ciemnoniebieskich wodach zatoki, w otoczeniu delikatnych dźwięków przyjemnej muzyki, nasza łódź mija wysepkę Souda, która niczym strażnik chroni wejścia do portu, a następnie przepływa obok Leon, małej, prawie okrągłej wyspy.

Na wysepce Souda znajduje się Fortezza, wenecka twierdza wzniesiona w 1571 r. Przed wybudowaniem twierdzy był to jedyny zamek w okolicy, chroniący przez wieki wejścia do portu Souda i miasta Chania.

Podróżując do północno-zachodniej części zatoki, można zobaczyć strome zbocza półwyspu Akrotiri, które w niektórych miejscach tworzą wspaniałe plaże, jak na przykład plażę w Marathi, gdzie statek zacumuje po 45-minutowej podróży.

Piaszczysta plaża w Marathi, na której pozostaniemy do godz. 13:00, w połączeniu z płytką wodą i brakiem silnych wiatrów (efekt jej położenia), jest idealnym miejscem na relaks dla rodzin i dzieci. Możesz wybrać, czy chcesz pozostać na pokładzie, aby odpocząć, popływać w pobliżu i zjeść lunch; czy też zejść na ląd i zanurzyć się w wodach wokół plaży Marathi, wracając później na lunch na łodzi.  

Na pokładzie statku mamy samoobsługowy bar, czynny przez cały rejs, dzięki czemu można zjeść pyszny posiłek składający się z dania głównego (odpowiedniego również dla wegetarian), osobno podanej sałatki i wody butelkowanej.

Wypływając z Marathi (godz. 13.00), łódź przepływa w pobliżu ukrytego rejonu Pervolitsa, gdzie można podziwiać dzikie kozy, które z niesamowitą zręcznością skaczą po skałach niczym najznamienitsze akrobatki. 

Kontynuując naszą podróż po południowo-wschodniej stronie zatoki, dotrzemy do Przylądka Drepano. 
Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, zbliżymy się do kamiennej latarni morskiej na Przylądku Drepano. To jedna z najstarszych latarni w rejonie Krety, gdyż jej historia sięga 1864 r.

W 1999 r. w rejonie Przylądka Drepano odkryto niesamowitą Jaskinię Słoni. Została tak nazwana ze względu na znalezione wewnątrz kości słonia. W okolicznych ciepłych wodach znajduje też schronienie śródziemnomorska mniszka Monachus monachus, z rodziny fokowatych. Jaskinia została uznana za jedną z najważniejszych w Grecji. Głęboki odcień błękitu tutejszych wód tworzy niesamowicie piękny krajobraz.

Zbliżając się do wybrzeża, możemy zobaczyć jaskinie morskie, do których też podpłyniemy, aby nacieszyć się ich widokiem i po raz kolejny doświadczyć cudów natury. 

Łódź zatrzyma się ponownie w pobliżu brzegu jednej z zawietrznych, okolicznych plaż (w zależności od pogody) i zakotwiczy, aby umożliwić kąpiel w błękitnych wodach.   

W drodze powrotnej będziemy podziwiać góry Półwyspu Apokoronas, które wznoszą się nad zatoką i oferują zapierające dech w piersiach widoki. 
Na szczycie jednej z tych gór mieści się starożytne miasto Aptera, które w dawnych czasach było jednym z najważniejszych miast-państw zachodniej Krety.  

Na wzgórzu Kamami zobaczymy też historyczną turecką twierdzę Izzeddin, zbudowaną w 1870 r., nazwaną na cześć najstarszego syna sułtana. W tutejszych celach więziono wpływowe osobistości polityczne początku XX w. i dokonano tam egzekucji niektórych z pierwszych więźniów politycznych. Twierdza została uznana za zabytek klasy dziedzictwa kulturowego.

Wyprawa obfitująca w piękne krajobrazy i ekscytujące miejsca, kończy się powrotem do portu Souda około godz. 15.45.