FLORA

FLORA JEST BARDZO ZRÓŻNICOWANA DLA TEJ WIELKOŚCI WYSPY.

Dominujące rośliny to cedr, jałowiec, drzewa matyksowe, zarówno w postaci krzewów i drzew, a także roślinności ammophilous.  Korzenie cedru są co najmniej dwukrotnie większe niż jego wysokość.  Oprócz długości korzeni, mają również wiele cienkich, które tworzą gęstą siatkę trzymającą piasek. 

Chrissi ma fantastyczny las cedrowy, który jest unikalny w Europie. Zajmuje 350 ha powierzchni i ma około 14 drzew na hektar. Przeciętny wiek drzew wynosi 200-300 lat, a lasy pokrywają około jednej czwartej wyspy.  Drzewa te to rzadkie odmiany libańskiego cedru. Dorastają do 10 metrów wysokości, a średnica pnia dochodzi aż do 1 metra. 

W porównaniu do jego wielkości, Chrissi ma bardzo dużą liczbę gatunków roślin, które odpowiadają jednej dwudziestej flory Krety.  Występuje tu ponad 100 zarejestrowanych gatunków.  13 z nich jest endemiczne dla Grecji, pięć z nich jest endemiczne dla Krety i jeden ma charakter endemiczny dla Chrissi, co oznacza, że ​​nie można znaleźć go nigdzie indziej na świecie.  Jest to rodzaj zimowitu o nazwie Colchicum Costurieri.