WYCIECZKA

CAŁODZIENNY WYCIECZKA Z IERAPETRA NA WYSPĘ CHRISSI

Ierapetra, najdalej na południe położone miasto w Europie, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych na Krecie i czwartym pod względem liczby ludności jej miastem. Aby uzyskać informacje na temat kultury, historii i natury idyllicznej miejscowości Ierapetra i jej pięknej okolicy, zobacz: https://www.ierapetra.gr/index.php/en/

Na wyspę Chrissi nasze statki wypływają z portu Ierapetra. Wyspa Chrissi (Gaidouronisi) znajduje się około dziewięciu mil morskich na południe od Ierapetra. Ze względu na bezkresne piękno i zachowany ekosystem została włączona do europejskiego programu ochrony przyrody NATURA 2000. Jest to także Rezerwat Dzikich Zwierząt. Ze względu na zachowanie jej naturalnego środowiska na wyspie nie ma dróg, co może być utrudnione dla osób mających problemy z poruszaniem się.

 CODZIENNE KURSY
Rejs kursuje codziennie. Czas wypłynięcia z portu Ierapetra o 11.30 i powrót do tego samego portu o 17.30 naszym statkiem „ARISTOVOULOS”.
 
Uwaga: Harmonogram może się zmienić w zależności od sezonu.
Proszę pytać w naszych kasach biletowych o dokładne godziny wypływania statków i ich powrotu do portu (info tel. +30 28420 20008, +30 28220 22888,  info@chrissidailycruises.com). 
Pasażerowie muszą być obecni w strefie wejścia na pokład w porcie Ierapetra 40 minut przed odlotem.
 
Naszym priorytetem jest oferowanie wspaniałych przeżyć wakacyjnych w ziemskich rajach. Zalecamy, aby przed podróżą uwzględnić prognozę pogody.
 
Aby chronić unikalny naturalny ekosystem wyspy Chrissi, tego lata nie wolno schodzić na ląd na wyspie. Statek podpływa do wyspy i zakotwicza w zawietrznym miejscu w pobliżu wybranej plaży do kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, w niewielkiej odległości od brzegu, aby ułatwić dostęp pasażerom, którzy chcą dotrzeć na wyspę wpław. Korzystanie z plaż wyspy jest dozwolone. Dostęp do wnętrza wyspy i korzystanie z cienia jałowców jest zabronione.
 

SZCZEGÓŁOWY OPIS 

View the island on google map.

Wyspa Chrysi jest cudem natury na wodach Morza Libijskiego, powstałym w wyniku erupcji podmorskiego wulkanu 350 tys. lat temu.
a powierzchnię 4743 kilometrów kwadratowych i maksymalną wysokość 27 m. Jest to wyspa słynna ze swoich tropikalnych wód wyczerpujących całą paletę kolorów niebieskiego i zielonego. Znana wszedzie  ze swych złocistych plaż, dzięki którym otrzymała swoją nazwę Chrissi [Złota], ale także z chronionego lasu, z dużymi drzewami cedrowymi w wieku ponad 200 lat. Jest to raj tropikalny na ziemi, który stanowi najbardziej na południe wysunięty park naturalny w Europie i dlatego została słusznie nazwana "diamentowym kamieniem Morza Śródziemnego". 

Przy dźwiękach przyjemnej muzyki przemierzamy całą trasę na południe, na pogranicze Europy i Afryki, w objęcia Morza Libijskiego. Towarzyszą nam mewy srebrzyste, czujnie pilnujące niedostępnych granic wyspy. Podróż z portu Ierapetra do egzotycznej Chrissi trwa około godziny.

Las cedrowy znajdujący się na środku wyspy, ma powierzchnię 350 akrów, średnio 14 drzew na akr, a średni wiek drzew to 200 - 300 lat, obejmuje on około ¼ powierzchni wyspy. Drzewa te są rzadką odmianą cedry Libanu, osiągają wysokość do 10 m, a ich pień ma średnicę do 1 metra. Cedry posiadają system korzeniowy, który rozwiaja się w promieniu co najmniej dwukrotnie większym od ich wysokości. Poza korzeniami głównymi występuje bardzo duża ilość drobnych korzeni tworzących gęsty kompleks, które utrzymują piasek. 

Im bliżej dopływamy, tym bardziej ciemny błękit morza ustępuje miejsca coraz jaśniejszym jego odcieniom. Wokół wyspy znajdują się płytkie zatoki i piaszczyste plaże usiane muszlami, jedna z charakterystycznych cech wyspy.  W spokojnych, turkusowych wodach otaczających wyspę można pływać i nurkować na różne sposoby. 

Najbardziej znana na wyspie jest plaża Chrissi Ammos (Belegrina) z lazurową wodą, położona w północnej części wyspy. Inne malownicze zatoki to Hatzivolakas na północnym zachodzie, Fokiospilo na północnym wschodzie, Treis Vagies na południowym wschodzie, Kataprosopo na wschodzie oraz południowa plaża w „Vougiou Mati”.

Statek podpływa do wyspy i zakotwicza w zawietrznym miejscu w pobliżu wybranej plaży do kąpieli w krystalicznie czystej wodzie, w niewielkiej odległości od brzegu, aby ułatwić dostęp pasażerom, którzy chcą dotrzeć na wyspę wpław. 

Następnie podczas rejsu wokół wyspy po lazurowych wodach Morza Libijskiego można będzie podziwiać od strony morza widok wyspy i jej pięknego wybrzeża.

Będziecie Państwo pod wrażeniem barw skał, które są głównie szaro - zielone, czerwono - brązowe, czarne, itp, natomiast większa część wyspy, pokryta jest drobnym, złotym piaskiem. Podstawowe skały Chrissi zostały stworzone przez krzepnięcie lawy, która wylała się z wulkanu podmorskiego miliony lat temu. 49 rodzajów skamieniałości (korale, muszle, ślimaki morskie, jeżowce), które zostały znalezione na wyspie, jest pochodzenia morskiego. Odcisnęły się one na wulkanicznych skałach 350.000 - 70.000 lat temu, gdy Chrissi znajdowała się jeszcze pod wodą. Północne wybrzeża są pełne muszli (Belegrina, Chatzivolakas, Kataprosopo), zwłaszcza we wschodniej części północnego wybrzeża jest ich tak dużo, że stanowią jedną z cech charakterystycznych wyspy.

Do ochrony środowiska naturalnego poza moralnym obowiązkiem, zobowiązuje nas również nałożony ścisły krajowy i europejski systemem ochrony.

Zabrania się więc:

  • Dostęp do wnętrza wyspy i korzystanie z cienia jałowców jest zabronione.
  • Zbierania kamyków, skamieniałości, muszli, starożytnych artefaktów,
  • Zbierania roślin i zwierząt
  • Kempingowania w nieprzeznaczonych do tego miejscach
  • Rozpalania ognia
  • Palenia papierosów w zaroślach i na obszerze zalesionym
  • Jakiejkolwiek formy zanieczyszczania. Upewnij się, że nie zostawiasz żadnych śmieci, ale zabierz je ze sobą na statek

To wycieczka marzeń, podczas której piękne widoki przyrody oraz kąpiel w krystalicznie czystym morzu dopełnią niezapomnianych wrażeń. 

Relaks, spokój, uczucie tropikalnej przygody!

Ulubiony cel...

Przed zejściem ze statku w Chrissi, proszę uzyskać informacje dotyczące dokładna godzina wypłynięcia statku. Uprzejmie prosimy, aby być na statku co najmniej 10 minut przed odlotem.

Miłej podróży i dobrej zabawy!